Cookies

Investičné zlato je špeciálna forma zlata, ktorá sa používa ako investičný nástroj podobne ako napríklad cenné papiere. Ide najmä o zlaté mince a prúty, ktoré sa nekupujú zo zberateľských, numizmatických dôvodov, ale ako investícia, t. j. na uloženie papierových peňazí.

Investičné zlato znamená

 1. zlato prijaté na svetové trhy so zlatom vo forme zliatin v podobe prútov alebo platní s
  1. vlastným číslom
  2. čistotou najmenej 995 tisícin,
  3. hmotnosťou povolenou na týchto trhoch a
  4. označením výrobcu, čistoty a hmotnosti.
 2. zlaté mince, ktoré
  1. majú čistotu najmenej 900 tisícin,
  2. boli razené po roku 1800,
  3. sú alebo boli zákonným platidlom v krajine svojho pôvodu a
  4. sa zvyčajne predávajú za cenu, ktorá neprevyšuje hodnotu ich obsahu zlata na voľnom trhu o viac ako 80 %.

Ako sa vyrába farebné zlato?

 • biele zlato - prímes paládia, niklu, striebra
 • červené zlato - prímes medi
 • čierne zlato - povrchová oxidovaná vrstva
 • modré a fialové zlato - intermetalická fáza

Čo je to trójska unca?

 • Pojem trójska unca pochádza z anglického výrazu „troy weight“. Názov je odvodený od francúzskeho mesta Troyes, kde sa v stredoveku začalo obchodovať s uncami.
 • Trojská alebo trójska unca je základná jednotka hmotnosti používaná na národných a medzinárodných trhoch so zlatom, striebrom, platinou, drahými kovmi alebo dokonca drahými kameňmi. Skratka "oz t" sa používa pre trójsku uncu.
 • Jedna trójska unca (1 oz t) váži 31,103 gramu. 1 kilogram sa potom rovná 32,15 trójskej unce.
 • Aj vyššie uvedené drahé kovy, ktorých hmotnosť sa označuje v trójskych unciach, majú svoje špecifické označenie, ktoré definuje medzinárodná norma ISO 4217. Označujú sa písmenom X + príslušným chemickým symbolom (napr. XAU - zlato, XAG - striebro, XPT - platina atď.) a s týmito skratkami sa môžete stretnúť na burze pri obchodovaní s drahými kovmi a ich derivátmi.

Rýdyosť zlata

Tabuľka rýdzosti zlata

V klenotníckom a minciarskom priemysle sa bežne používajú tieto rýdzosti zlata.

Rýdyosť
8 karátov = 333,0/1000
9 karátov = 375,0/1000
14 karátov = 585,0/1000
18 karátov = 750,0/1000
21,6 karátov = 900,0/1000
22 karátov = 916,7/1000
23 2/3 karátov ( dukátov zlata ) = 986,0/1000
24 karátov ( rýdze zlato ) = 999,0/1000
 • Vedeli ste že najčistejšou mincou je kanadský javorový list s nominálnou hodnotou 200 CAD? Je vyrobený zo zlata s rýdzosťou 999,99/1000. Môžete si ho pozrieť na stránke Maple Leaf.
 • Carat - Jednotka rýdzosti zlatých šperkov (Kt). Výpočet rýdzosti zlata vychádza z definície, že rýdze zlato s obsahom 1000 g/kg má rýdzosť 24 Kt. Najčastejšie vyrábané šperkové zliatiny majú čistotu 9 Kt (375 g Au/kg), 14 Kt (585 g Au/kg) a 18 Kt (750 g Au/kg).

Čo je PUNC a na čo sa používa?

Punc, puncovanie, puncovníctvo – činnosť, ktorá spočíva vo vyrazení značky - puncového znaku - do predmetu z drahého kovu. Značka zaručuje dohodnutú čistotu kovu. Puncová značka určitého druhu je charakteristická pre jednu konkrétnu krajinu pôvodu tovaru.

Zlato a striebro sú dva vzácne kovy mimoriadnych vlastností, ktoré ľudstvo od dávnych čias vyhľadávalo ako prostriedok a predmet obchodu. Výroba šperkov bola tiež do značnej miery viazaná na tieto kovy, a aby kupujúci pri kúpe šperkov nebol oklamaný a dostal tovar skutočnej hodnoty, bolo potrebné postaviť neregulovanú výrobu tovaru z drahých kovov na zákonný základ. Stanovený pomer medzi zlatom a rôznymi prímesami bol základom pre rad ustanovení a nariadení, z ktorých sa neskôr vyvinul puncový zákon.

Označovanie puncovými značkami možno rozdeliť do 4 fáz:

 • Obdobie úplnej slobody pri výrobe zlatých a strieborných šperkov, keď zlatník - výrobca označoval šperky len svojou výrobnou značkou,
 • obdobie, počas ktorého vyrobené tovary podliehajú kontrole rôznych inštitúcií napr. magistrátu,
 • obdobie, počas ktorého vyrobený tovar testuje predstavenstvo združenia zlatníkov a strieborníkov,
 • obdobie, v ktorom štát (mincové a puncové úrady) preberal kontrolu a označovanie drahých kovov a tovaru z týchto kovov.

FireGOLD

mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

facebook  youtube E-shop